Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Slovenské KrivéHľadať
 
 

Farský úrad

Farnosť Zbudské Dlhé

farsky kostol.jpgKontakt:

Farský úrad
Zbudské Dlhé 37
067 12 Zbudské Dlhé

Telefón: 057 / 779 71 50
E-mail: zbudskedlhe.fara @ gmail.com

Správca farnosti

Mgr. Peter Juhás
mobil: 0907 946 715


Farskú budovu dal v roku 1867 postaviť gróf Július Dessewffy, ktorý sľúbil, že pri komasacií daruje 1. orek pre farára, čo sa aj roku 1869 stalo. Začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia bola táto budova (pre zlý a nevyhovujúci stav) zbúraná a postavená nová farská budova.

K farnosti Zbudské Dlhé patria aj tri filiálne obce: Hrabovec nad Laborcom, Jabloň a Slovenské Krivé. Vo Anna-SK.jpgvšetkých týchto obciach sú vybudované rímskokatolícke kostoly, ktoré boli buď novopostavené alebo v nich prebehla rozsiahla rekonštrukcia. Rekonštrukcia starého kostola v Zbudskom Dlhom sa udiala v rokoch 2001 – 2003. Kostol bol rozšírený a postavila sa nová veža, do ktorej boli umiestnené zvony zo starej zvonice.

K farnosti tiež patria obce, ktoré už patria do okresu Medzilaborce (Brestov nad Laborcom, Radvaň nad Laborcom, Zbudská Belá a Volica), v ktorých nie sú vybudované rímskokatolícke kostoly a kde prevažná časť obyvateľstva sú gréckokatolíckeho vierovyznania. Aj tam len v menšej diaspore žijú rímokatolíci.

Vo farnosti sa k rímskokatolíckemu vierovyznaniu hlási okolo 95 % obyvateľov. Do farnosti patrí aj okolo 450 členná komunita rómov, vzdialená zhruba 1 km od dediny Zbudské Dlhé. Takmer všetci Rómovia sú rímskokatolíckeho vierovyznania.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka